Dnes máte na výběr více než kdy jindy, pokud jde o styly nábytku. Výrobci vytvářejí nejrůznější vzory v široké paletě barev. Jak tedy najít nábytek, který nejlépe vyhovuje vaší osobnosti, zvláště pokud si ani nejste jisti, jaký je váš styl?

Ať už víte, co se vám líbí, nebo potřebujete pomoci objevit svůj vlastní styl, následující tipy vám usnadní výběr stylovému nábytku, který reflektuje vaši osobnost a nejlépe vyhovuje vašemu vkusu i domácímu dekoru.

Inspirujte se

Hledejte inspiraci na internetu, v nábytkových katalozích, v časopisech věnovaných domácímu dekoru, nebo přímo u vašich kamarádů a známých doma. To nám pomůže udělat si představu, co se vám líbí a jaký je váš vlastní styl.

Pokud již vlastníte nějaké věci, které si chcete ponechat a zakomponovat je při zařizování nového interiéru, zamyslete se, s čím a jak by se daly zkombinovat.

Jestliže máte jeden výrazný kousek, například obraz nebo designové křeslo, můžete okolo tohoto jedinečného kusu navrhnout celý zbytek vybavení a dekoru místnosti.

Vyberte si hlavní styl

Začněte seznamem barev, vzorů a textur, které upřednostňujete. Jaký dekor vás vystihuje? Tady je pár hlavních kategorií:

– Neformální (příjemně vypadající, jednoduchý, pohodlný)

– Moderní (ostrý, hranatý, kovový)

– Zemitý (měkký, květinový, dřevěný)

– Staromódní (starožitnosti, vintage kousky)

– Bohémský (ležérní kousky, barvy, vysoce individuální)

Mnoho odborníků vám poradí, abyste si vytvořili sešit obsahující styly, které se vám líbí k zúžení možností. Musíte si také vždy pamatovat, že máte poslední slovo a že design nebo styl by měl být speciálně přizpůsoben tak, aby vyhovoval vašim požadavkům. Nikdo by vám neměl nic diktovat. Ostatně, budete to vy, kdo bude v nově vznikajícím interiéru žít.

Začněte základním nábytkem

Měli byste zvážit výběr nábytku, který vydrží dlouhé roky. Vyhýbejte se dřevotřískovým materiálům a požadujte konstrukci z masivního dřeva. Pevné dřevěné rámy obvykle vydrží mnohem déle a jsou standardem pro stylový a nadčasový nábytek.

Dejte si pozor na ceny, které vždy porovnávejte u jednotlivých výrobců a dodavatelů nábytku. Pokud plánujete nákup venkovního nábytku, měli byste počkat do konce léta. Tímto způsobem získáte šanci pořídit si nábytek za snížené ceny, které klesají, aby se nábytek mohl rychle doprodat před novou sezónou.

Měli byste také odolat zvyku nakupovat levný nábytek vyráběný ve velkých objemech z materiálů pochybné kvality. Upřednostňujte nákup kvalitních originálních kousků a stylových předmětů pomalejším tempem. Vaše domácnost by měla být tvořena kreativně výběrem kousků, které dobře vystihují váš styl.

Pokračujte dekoracemi a doplňky

Poté, co se rozhodnete pro konkrétní nábytek, jsou na řadě dekorace a doplňky.

Je úžasné, jak malé ozdobné předměty a doplňky mohou naprosto změnit ráz místnosti a zútulnit životní prostor. Nejlepším způsobem, jak osvěžit nebo přidat nový vzhled místnosti, jsou dekorativní předměty: koberce, osvětlení, polštáře, obrazy, svíčky a další doplňky.

Nezapomeňte kombinovat barvy, vrstvy a textury a vybírat kusy různých výšek, šířek a stylů. Chcete-li dosáhnout většího kontrastu, kombinujte vintage kousky s novými. Níže je uveden krátký seznam domácích dekoračních předmětů, ze kterých si můžete vybrat.

– Osvětlení jako jsou stolní a závěsné lampy

– Koše a košíky

– Knihy a časopisy

– Vázy a jiné skleněné zboží

– Svíčky a svícny

– Přírodní prvky, jako jsou květiny, mušle, větvičky a šišky

– Zrcadla, obrazy a fotografie

– Koberce a rohožky

– Polštáře a přehozy

– Tematické nebo speciální sbírky

– Ptačí klece a jiné závěsné dekory